Analüüsides, missugused riigid domineerivad maailma majandust aastal 2030, peab valmis olema nii mõnekski üllatuseks, kirjutab Bloomberg.

- Aastal 2030 on USA majandus küll maailma suurim, ent Hiina hingab kuklasse
- Foto: Bloomberg
Selgub, et nii mitmedki arenevad majandused domineerivad varasemaga võrreldes enam, samal ajal kui Euroopa ühed suuremad majandused peavad positsiooni teistele loovutama.
USA Põllumajandusosakonna (USDA) läbi viidud analüüsis vaadati suurriikide majandusi aastani 2030. Selgub, et kuigi
USA jätkab maailma suurima majandusena, pole tema esikoht tulevikus praegusega võrreldes sugugi nii kindel kui praegu. USA sisemajanduse kogutoodang aastal 2030 on prognooside kohaselt 24,8 triljonit dollarit.
Võrdluseks, tänavuse aasta USA SKP peaks ennustuste kohaselt olema 16,8 triljonit dollarit. Proportsioonide mõttes tähendab see, et kui 2006. aastal moodustas USA majandus globaalsest majandusest 25% ning tänavu aastal moodustab 23%, siis 2030. aastaks kahaneb see sootuks 20%le.
Teiselt kohalt leiame
Hiina, kelle majandus peaks prognooside kohaselt 2030. aastaks kasvama praegusega võrreldes kaks korda. Seega jõuab Aasia majanduse mootor USAle täitsa ligidale. Aastal 2030 peaks Hiina sisemajanduse kogutoodang olema 22,2 triljonit dollarit.
Kolmandale positsioonile on end võidelnud
India, kes praegu on maailma suuruselt kaheksas majandus. Neljandal kohal on Jaapan, järgnevad Saksamaa, Brasiilia, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Kanada. Idanaaber
Venemaa on 10. positsioonil, 2030. aastal peaks Venemaa sisemajanduse kogutoodang olema 2,4 triljonit dollarit. 11. kohal on Itaalia, 20. kohal Holland.
IMF on Indiat muuseas nimetanud „globaalse maastiku eredaks täheks“. India puhul tasub ära märkimist, et riigil saab 15 aasta pärast olema suurim hulk tööealisi inimesi, samuti on tööjõu keskmine vanus kõige väiksem.
Kui India tulevik paistab ses mõttes ere, on kuhjaga põhjust muretsemiseks mitmetel arenenud majandustel. Jaapani majanduskasv saab järgmise 15 aasta jooksul olema vägagi kesine.
JPMorgani peaökonomist Bruce Kasman märkis, et Jaapan on oluline õppetund sellest, kui oluline on majanduse struktuur ning mida see endaga kaasa toob.
Edukad Aasia, Aafrika ja Lähis-Ida
Kui aga vaadata esimesest kahekümnest tahapoole, võib näha, et kõige viletsamini käib Jamaica majanduse käsi. Võrreldes praeguse edetabeliga kukub Jamaica 2030. aastaks 13 kohta 136. kohale.
Tabeli üldkokkuvõttes suurimad tõusijad asuvad Aafrikas, Aasias ning Lähis-Idas. Suurim edulugu peaks järgneva 15 aasta jooksul olema Uganda, kes tõuseb edetabelis tervelt 18 koha võrra 91. positsioonile.
Siiski, nagu igasuguste prognooside puhul, tasub arvestada, et tegu on pika ajaperioodiga ning seetõttu ei tasu kindlasti võtta eelnevat puhta kullana.
Nagu väidab Kasman, siis riikide majanduste puhul on palju ebakindlaid aspekte. „Kas Hiina majandus kasvab kuus või neli protsenti, tähendab väga palju. Kas India majandus kasvab kolm või kaheksa protsenti, tähendab väga palju,“ märkis ta ja lisas, et pikas perioodis mängivad sellised asjad väga suurt rolli.
Lisaks pole USA Põllumajandusosakonna prognooside puhul tegu just enim jälgitud prognoosidega. Samas, USDA pakub pikaaegseid prognoose, mida teised eriti ei paku.
Siiski, kui 15 aastat tundub liiga pikk aeg, on paslik kaeda, mis riikide majandused sel aastal hoogsat kasvu peaksid näitama. Esikohal on jätkuvalt Hiina, teisel koha Filipiinid, kolmas on Keenia ning neljas India. 17. positsioonilt leiame aga näiteks Poola, kelle majanduskasv peaks tänavu jääma umbes 3,2-3,3 protsendi juurde.